Blogi

Meedia meist ja tervise teemad

Soovitus nädalasse: mõtiskle selle üle, mis materjalist sa oma elu ehitad

Foto on illustratiivne | FOTO: Andrus Eesmaa / Järva Teataja

Soovitusi nädalasse jagab Loovuse vabakooli juhatuse liige ja nii maakonnas kui ka väljaspool tuntud teisitimõtleja Kalev Veskimäe.


"Meie tänapäeva elu on muutunud järjest rohkemaks. Kõike on rohkem. Tööd, häid saateid, toredaid raamatuid, huvitavaid teatrietendusi, kontserte. Aga ka probleeme, muresid ja asju, mis on vaja ära teha jne. Kõike on rohkem ja rohkem.

See toob teiselt poolt kaasa, et meil ei ole enam aega kõige ihaldatu tarbimiseks ja kogemiseks. Öötunnid jäävad lühemaks, me ei jõua puhata ja kõige raskem on see, et meil ei jää aega iseendale, enda teadvustamiseks.

Aga inimene taastub siis, kui ta on iseendaga lõdvestunult ja naudib olemist.

Meil on palju ahvatlusi ja vähe aega. Me haarame sellest kõigest kinni, mis meile pakutakse. Kompame kõike pinnapealselt. Igast asjast haarame natukene. Kõigega tahame kursis olla. Lõppkokkuvõttes me ei tea mitte millestki mitte midagi, pole sügavaid kogemusi – aga need on elu alused.

Meie kogemused on elades nii pinnapealsed, nagu üritaks toitu vaadates kõhtu täis saada.

Meil ei jää aega elu tunnetamiseks ja enda tunnete kogemiseks. Mina nimetan tundeid elu ehitusmaterjaliks. Mõtlemine on elu kavand. Tunded on see, millest me oma elu ehitame (elu sisu) ja füüsiline keha on see, kes selle valmis ehitab.

Mõtiskle selle üle, mis materjalist sa oma elu ehitad. Kas sa seda üldse tead? Me oleme oma sees oleva tunnetuse unarusse jätnud. Ahmime igalt poolt tarkusi, teadmisi – internet, televisioon, meedia.

Samas paljud lahendused on meis endis olemas, kui vaid võtaks aega rahunemiseks ja tunnetaks, mida ma oma ellu soovin ja kuidas seda siis sinna tuua.

Tänase soovituse pealkiri teistmoodi öeldes tähendab seda – loe, uuri, kuula, vaata aga ära unusta iseennast. Katseta, proovi järgi ja usalda ka enda kogemust. Ära vaatle oma elu niivõrd seda ratsionaalselt analüüsides, vaid proovi sinna sisse tuua tunnetust iseendast ja maailmast.

Kui see kõlab sinu jaoks väga uudsena, siis jäta see lihtsalt endasse kuskile tiksuma. Võib-olla ühel päeval tuleb selle tähendus sinu juurde.

Luba endal elu kogeda. Näiteks selle asemel, et lihtsalt naabrimeest taga rääkida, tunneta endas, et mida mina tunnen naabrimehe suhtes. Miks ma teda hukka mõistan. Võib-olla on ka minus sarnaseid jooni nagu naabrimehes. Ja kui endal kogemust pole, kas mul siis on õigust mõista teisi hukka.

HINGAMISHARJUTUS

Pakun hingamisharjutuse, mis aitab sul alustada teekonda meele ja keha tasakaalu poole.

Selle tegemiseks istu toolil või rätsepistmes. Hea on, kui sa selga hoiad sirgena. Soovi korral sulge silmad ja tee umbes minut sügavat ja rahulikku hingamist. Peale seda alusta nina kaudu katkestatud sisse ja välja hingamisega. Jaotades oma sisse- ja väljahingamise neljaks võrdseks osaks, tehes iga osa vahele umbes 0,5 sekundilise pausi.

Kui sa pole varasemalt hingamisharjutusi teinud siis alusta 3-st minutist. Kasvata kuni 11-ne minutini."


8. november 2014 

×
Stay Informed

When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.

Soovitus nädalasse: Söö vähem, näri rohkem
Kõik tõelised väärtused on siin maailmas tasuta