"Ma usaldan asju, mida on tõestanud sajandid ja aastatuhanded, mitte nagu ravimid, mida katsetatakse aasta ja hakatakse siis müüma," tõdeb koolitaja, joogaõpetaja ja tervendaja Kalev Veskimäe (50), kes alustas sellest sügisest Pärnus joogatundidega.
Veskimäe viibib nädala vältel Eesti eri linnades ja Saaremaal, toob väikeste huviliste ringideni põnevaid filme, peab loenguid tervisest, hirmudest, sisemisest ärkamisest ja paljust muust, teeb joogatunde ja soovijatele tervendajana tasakaalustavaid seansse.
"Igaüks saab ennast ise abistada ja tervendada. Mitte keegi ei saa kedagi tervendada, ainult tema ise saab seda enda sees teha. Teine inimene saab toetada, anda usku ja vihjeid, kuidas enese tervendamise teeotsale jõuda. Lõpliku valiku teeb inimene ise: kas ta võtab vastutuse oma tervise, suhete ja kogu elu eest või jätkab senist eluviisi, mis on ta kriisini viinud," kirjeldab Kalev.
Iidne teadmine
Kalevi hääl meenutab loodusmees Fred Jüssi oma – see on rahulik ja heasoovlik. Kuidas jõudis Järvamaa ettevõtja, ITd ja psühholoogiat õppinud Afganistani sõja veteran teemadeni, millest ta oma kohtumistel inimestega räägib?
Joogaga tegeleb Kalev intensiivselt enda tarvis 2005. aastast. Kundalini joogaga puutus ta esimest korda kokku Rootsis hingamiskoolitusel. Esimese viieteistkümne minuti järel mõistis ta, et see on asi, mida ta vajab. Juba kuu aja pärast oli ta Marika Blossfeldti rahvusvahelises Kundalini jooga laagris.
Nelja aasta eest järgnes Kalev inimeste ootusele ja hakkas praktiseeritut – joogat, enda elukogemust ja teadmisi – teistega jagama. "Jooga sobib mulle sellepärast, et see on iidne teadmine. Usaldan asju, mida on tõestanud sajandid ja aastatuhanded. Mitte nagu ravimid, mida katsetatakse aasta ja hakatakse siis müüma," lausub ta.
Kalev ütleb, et kui rääkida päris algusest, on teda alati paelunud küsimused, miks tema ja teised inimesed siin on, mida üldse tähendab inimeseks olemine. Selles on nii palju müsteeriume. Kalevit huvitabki kõik, mis sellega seoses, salapärane jooga sealhulgas. Üks esimesi kokkupuuteid selles valdkonnas oli tal aastaid tagasi Gunnar Aarmaga.
Teadmamees vihjas ühele hingamisharjutusele, mida ta ei soovitanud üle kolme korra teha. "Muidu te ei saa öösel magada," lisanud tark. Inseneridiplomiga Veskimäe pidas seda nonsensiks ja proovis järele. Tegi harjutust viis korda ega maganud öösel minutitki. Järgnes taipamine, et kõiges selles, mida me ei tea ega näe, võib-olla hästi suur hulk põnevaid nüansse.
Alguses eksperimenteeris ja vaatles Kalev ümbritsevat enda jaoks, hiljem loobus arvutitööst oma firmas, keskendudes ainult sellele.
Hullumeelne normaalsus
"Kui alustad elamist oma südame järgi, siis avastad, et valdkond, kus seni oled leiba teeninud, ei pruugi enam korda minna. Kohtud, vaatad, paned tähele. Pole vaja televiisorit ja raadiot, sest elu ise muutub huvitavaks vaatemänguks. Kui tahta ennast avastada, on jooga üks paremaid võimalusi," seletab Kalev.
Kalev ütleb, et "normaalsed" asjad on teda alati tunduvalt vähem köitnud, ta ei pane pahaks, kui tema mõtteviis kummaline võib näida. "Maailm on hullumeelne. Kõik on silmakirjalikud. Paljud käivad ringi maskis, avalikult elavad klantsitud ja veatut elu. Kodus haaratakse külmkapist õlle järele või minnakse end pubisse või klubisse välja elama. Me ei oska elada endale, otsime väljastpoolt kiitust ja elame teistele," mõtiskleb Kalev, kelle jaoks on selline elu ilma teadlikkuseta.
Kui rääkida autoriteetidest, nimetab Kalev kahte meest: joogi Bhajan, kes on Kundalini jooga alusepanija, ja Colin P. Sisson. Kalev Veskimäed teatakse Eestis kohaloleku õpetajana. Ta jagab ja vahendab Uus-Meremaalt pärit Colin P. Sissoni õpetust teadlikust elamisest kohaloleku väe kaudu. Sisson jõudis oma elumuutvate tõdedeni Vietnami lahinguväljade ja sõjajärgse segaduse trauma järel ning on kirjutanud inspireerivaid raamatuid.
Kalev on läbi käinud tulest ja veest, kogenud sõda, lahkuminekut, viibinud psühhiaatriahaiglas ja, jõudnud arusaamisele, et sellest pole kasu, õppinud ise ennast aitama. Kui meie mõtted, tunded ja keha on tasakaalus, võib inimene luua endale suurepärase elu, on Kalev veendunud. "Ma näen inimestega kohtudes iga päev, kuidas nad ei usu iseendasse. See kõik algab kodust ja jätkub lasteaias ning koolis. Täiskasvanud jätavad lapse hinge mulje, et ta on ilma nende tarkuseta rumal ja mõttetu olend, kellest vormitakse haridussüsteemis keegi, kes on midagi väärt," räägib ta.
Kohaloleku õpetaja
Kalevi juurde tulevad inimesed oma ihu- ja hingehädadele leevendust otsima.
Oma tasakaalustavatel seanssidel tunnetab Kalev hädasolija olemust, tema kinni jäänud mõtteid-tundeid ja asub seejärel üheskoos kliendiga tema uskumusi uurima. "Kui inimene saab sellest barjäärist üle, hakkab ta silmanähtavalt särama," kirjeldab tervendaja.
Kõik tõelised väärtused on maailmas tasuta ja mitte keegi ei suuda neid kunagi maksustada. Keegi ei saa osta raha eest supermarketist õnnetunnet, rahulolu iseendaga, sügavat taipamist, tõde või armastust. Puhast õhku.
Kõik algab hingamisest. Kohalolekust. Elamisest hetkes. Lihtsamalt öeldes oled iseendas ja iseendaga rahul täpselt selle hetke tõega, mis sinus on. Ei otsi paremat, ei ela tulevikus, ei kiru seda, mis on, ega siple minevikus, mis on juba tehtud.
"Kogen õnnelikuna õnne ja kurvana kurbust. Kohalolemine hetke tões on meie väekoht. Saan oma jõu iseenda seest. Mul on sõpru, kes toetavad ja turgutavad. Saan jõudu igast taipamisest ja avastamisest, eluliste pusletükkide liitmisest. Elu on selge ja lihtne. Olen väga halb näitleja, ma ei oska ega saa valetada ei teistele ega endale. Ma ei taha iseendaga vastuollu minna," kirjeldab Kalev Veskimäe.
See on kõige suurem haiguste põhjus. Kui lõhe tegelikkuse ja inimese soovi vahel "olla keegi" paisub liiga suureks, on kuri haigus käes.
Pikad juuksed ja habe? Kalev ütleb, et see on tema teostamata nooruspõlve mõte.
Silja Joon
27.09.2014
When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.