Proviisor Marika Veskimäe töötab Ülejõe apteegi Estonia haruapteegis ning koos kolleeg Mare Hanschmidtiga on nad tulised loodusravi pooldajad. "Ma ei mäleta enam keemiliste ravimite maitset, sest pole neid aastaid tarvitanud," sõnab Veskimäe.
Oma kogemused ja pidev tagasiside klientidelt on neile õpetanud, et loodust maksab usaldada. Eriliselt häid tulemusi annavad lihtsamatest tervisehädadest jagusaamisel homöopaatilised ravimid, mille tootjaks on Saksa farmaatsiatööstus.
"Tegemist on taimse, loomse ja mineraalse päritoluga ravimitega," rääkis Veskimäe. Proviisor selgitas homöopaatiliste ravimite koostise põhimõtet: nimelt aine, mis põhjustab haigust, mikroannuses ravib seda haigust. Kõik geniaalne on lihtne.
Näiteks mugulsibulad toiduainena võivad põhjustada limaskesta põletiku, pisarate voolamise, kuid homöopaatilisel ravimisel on ta võimeline ravima neidsamu nähtusi, näiteks nohu.
Madude mürgid halvavad südame-veresoonkonna süsteemi ja võivad samal ajal olla kasulikud hüpertooniatõve korral.
On tehnoloogia, mille kasutamise puhul lähteaine lahjendatakse järjestikku 10, 100, 1000 või enam korda ja iga lahjendamise järel loksutatakse lahust korralikult katseklaasis. Seda nähtust nimetatakse dünamiseerimiseks ehk ravimi toime tugevdamiseks tema lahjendamise ja loksutamise tagajärjel. Efekt on kinnitatud teaduslikult.
Ennetab ja ravib
Proviisor Veskimäe nimetab homöopaatilisi ravimeid riskivabadeks. Kui keemiliste ravimite tarvitaja loeb infolehelt kõige levinuma palavikualandaja ohtudest, et selle tarvitamisel võib tekkida näiteks maksakahjustus, võib nõrganärvilisem visata pillid käest. Homöopaatiliste ravimite puhul kõrvaltoimed ja vastunäidustused puuduvad. Seepärast sobivad need ravimid ideaalselt ka lastele ja rasedatele.
Veskimäe ja Hanschmidt on osalenud Tallinnas bioloogilise meditsiini konverentsidel, kus saksa arst ja loodusravi spetsialist Klaus Küstermann tutvustas teaduslikke uuringuid homöopaatiliste ravimite kliinilistest katsetustest. Märgati, et homöopaatilise gripiravimi manustamisel suurenes katsealustel kolme päeva vältel veres antikehade hulk ja inimesed tervistusid.
Et Estonia apteegis on homöopaatilisi ravimeid ligemale 15 nimetust, tasub neid lähemalt uurida. Veskimäe kogemuse järgi on kõige efektiivsemad viirushaiguste ja külmetuse ravimiseks mõeldud tabletid, kui juba köha ja nohu platsis. Samuti on preparaat viirushaiguse ennetamiseks. Veskimäe ütleb, et on ise neid proovinud, ravinud nende abil oma lapsi ja tuttavaid. "Eks ma sellepärast julgen ka klientidele soovitada. Ja tagasisidet on olnud palju," naerab naine. Veskimäe ülikooliõpingute ajal kõneldi sellest ravimeetodist vaid põgusalt ja nii on apteekril tulnud paljugi endal avastada. Kogemusi on proviisor nõus jagama lehelugejategagi.
"Kord käis mul pea ringi, tegu oli ilmselt vereringehäirega. Proovinud preparaati, kadus pearinglus kahe tunni möödudes," meenutab apteeker.
Kõrvapõletike puhul on tulemused laste puhul lausa imekspandavad. "Pärast seda, kui minu oma laps põdes korduvalt kõrvapõletikku ja tarvitas neli korda järjest arsti korraldusel antibiootikume, ähvardas põletik taas korduda. Andsin talle tookord just müüki saabunud homöopaatilist ravimit. Kõrvad said korda ja põletik ei ole enam sellest saati kordunud."
Apteegis on müügil preparaadid, millest saab abi vereringehädade, peavalu, üldse valu puhul, naistehädade, kõhuprobleemide, põiepõletiku, rahutuse ja unetuse korral. On universaalne salv, mida saab panna nahavigastusele, villile või sinikale.
Preparaate võib anda nii imikule kui vanurile, annused on ainult erinevad. Üledoseerimist ja valeravi ei ole vaja karta. Ka hind on soodne, sest 50 tabletiga karp maksab keskmiselt 52 krooni.
Homöopaatilisi ravimeid on müügil tablettide, tilkade ja salvi kujul. Mõni aeg enne ja pärast nende tarvitamist ei tohiks süüa, siis on toime tugevam. Mida rutem ravimit häda korral võtta, seda kiirem on toime. Ja vahel on nii, et haigus hetkeks ägeneb, kui ravimit võtta. Siis aga taandub kiiresti.
Päris kõike need preparaadid ei ravi ja seepärast tasub ravimit võtta kolme-nelja päeva vältel. Kui efekti ei ole, tuleks pöörduda traditsiooniliste ravimeetodite poole.
Nohurohu pärast Lätti
Osa apteegikülastajatest on teadlikud ja küsivad kohe loodusravimeid. Soomlased oskavad samuti küsida homöopaatilisi ravimeid. Populaarsed on need preparaadid Venemaal, Saksamaal ja Skandinaaviaski.
Marika Veskimäe nendib, et tegelikult saab individuaalseid homöopaatilisi ravimeid hoopis spetsialisti käest, kuid Pärnus ühtki arsti-homöopaati tema info põhjal ei tegutse. Eesti teistes linnades on mõni, Veskimäe teab nende telefoninumbreid ja edastab abivajajatele.
Pärnuski on arste, kes on soovitanud patsiendil abi otsida Estonia apteegis müüdavatest homöopaatilistest ravimitest. Seda siis, kui tavapärane ravi tulemusi ei anna. Ka näiteks kohalik tuntud spordiarst Andres Lindmäe on saavutanud lihase- ja liigesetraumade ravimisel süstitavate homöopaatiliste ravimitega häid tulemusi.
Veskimäe imestab, miks Eesti ravimiamet ei soosi homöopaatilisi ravimeid. Amet venitab ega anna juba aastaid riikitoojatele luba homöopaatiliste nohutilkade ja liigeseravimi müügiks. "Inimesed küsivad neid rohtusid ja meil ei jää muud üle kui saata nad Lätimaale seda ostma," rääkis proviisor. Homöopaatiliste ravimite reklaamgi on keelatud.
Silja Joon
25. veebruar 2006
When you subscribe to the blog, we will send you an e-mail when there are new updates on the site so you wouldn't miss them.